Тетяна Панасюк,
психологиня, НЛП-практик, психосоматологиня, системна розстановниця

Війна внесла зміни в життя кожного українця. Вони відбулися раптово і несподівано, принесли багато втрат. Хтось втратив житло, хтось – роботу та дохід, хтось втратив близьку людину – у кожного своя історія. Але є дещо спільне – всі ми втратили звичний спосіб життя.

Коли в житті відбуваються різкі зміни та незаплановані події, це негативно впливає на наш емоційний стан, що призводить до низки нових проблем.

Кюблер-Рос (американська психологиня) описала п’ять емоційних станів, через які проходить людина у випадку втрати. Знаючи про ці етапи, людина усвідомлює що з нею відбувається і може знайти ресурси жити далі.

  • Перша стадія – заперечення

Реакція, яка виникає: цього не може бути, це неправда, це якась помилка. На даному етапі потрібно визнати факт – так, це трапилося, це реальність, потрібно вживати певні нові заходи. В нашому випадку – так, це війна – справжня, холодна, жорстка несправедлива війна у 21 сторіччі; визнати свої втрати: житла, роботи, певних речей, звичного способу життя, визнати смерть.

  • Друга стадія – злість

Реакція – це несправедливо, вони не мають права, навіщо це мені. На даному етапі виникає багато емоцій, з якими важко впоратися: злість, агресія, роздратованість, паніка. Що важливо, емоції виникають стосовно ситуації – війни та ворогів. Їх вихід відбувається в непередбачуваних буденних ситуаціях та на адресу людей, які не мають відношення до самої ситуації, починаються нападки на своїх. Тут потрібно вчитися усвідомлювати свій стан, прямо вголос називати свою емоцію, розуміти, стосовно чого і кого вона виникає, робити дихальні вправи, слідкувати за своїм тілом, робити будь-які фізичні дії для зниження напруги в тілі, дивитися навкруги та називати предмети, які потрапляють в поле зору, дозволяти собі плакати, бути слабкими та безпорадними, пити багато води.

  • Третя стадія – торги

Реакція – має бути вихід із ситуації, пошук компромісних рішень, оцінка можливих варіантів розвитку подій. На цій стадії варто усвідомити відповідальність: на що можете вплинути, а на що – ні. Продумати варіанти дій в рамках своєї відповідальності. Знайти безпечне місце для проживання, знати, де найближче укриття, визначитися, як/чим/кому можете допомогти, що і за яких обставин будете робити.

  • Четверта стадія – депресія

Реакція – розуміння того, що так, як було раніше уже не буде, невідомість як далі жити, почуття безвиході. Це етап, який можна назвати: «втомилися від війни». Знову ж таки, потрібно визнати факт втоми від постійного очікування перемоги, від новин, негативу, постійної напруги, сирен, невизначеності, і дати цьому місце. Зрозуміти, що все, що відбувається з вами, – це є нормально в ненормальній ситуації.

  • П’ята стадія – прийняття

Реакція – усвідомлення факту, пошук реальних рішень, адаптація до нового. На цьому етапі людина починає розуміти що відбувається та адаптуватися до нових умов життя. Тобто, прийшло розуміння: так, це дійсно війна, ми переживаємо різні емоції стосовно цього, в житті відбуваються постійні зміни і на сьогодні немає стабільності. Потрібно налагоджувати життя в нових реаліях, відпустити все, що було в минулому і шукати варіанти та можливості в сьогоденні. Дозволити собі позитивні емоції та справи, що надихають. Планувати свої дії на короткі проміжки часу (день, тиждень, місяць) з відкритими варіантами до різного розвитку подій.

У кожної людини ці стадії проходять по-різному, як по шкалі емоційних переживань, так і по часу проживання. У декого вони можуть проходити в іншому порядку. Водночас саме стадія прийняття дає сили та ресурс, контроль над ситуацією і своїм життям.

Ми не завжди можемо впливати на перебіг подій, та ми можемо впливати на свій стан, оточення, на якість свого життя сьогодні.

Читайте ще: Як підтримати себе, якщо ви вимушено виїхали в іншу країну? Рекомендації психолога

Читайте ще: Як звільнити співробітника без докорів сумління: розбираємо із психологом