Ольга Новикова,
СЕО в рекрутинговій та employer branding агенції MoreThan

За останні пів року термін ПТСР ми стали чути ну дуже часто. Регулярне використання терміну в побуті змушує нас звикати до нього, і, відповідно, знецінювати. Проте ПТСР це досить серйозний розлад, з яким треба працювати та коригувати спосіб життя. ПТСР впливає абсолютно на всі сфери життя, в тому числі на роботу. 

Через усі події, що відбуваються з 24 лютого в Україні, кожен з нас потенційно може мати ПТСР. Спеціалісти говорять, що часто ПТСР розвивається у людей, які навіть не перебувають в епіцентрі подій, що травмують. Достатньо бути зануреним у новини, переживати за близьких, друзів, дім, країну. Тобто навіть якщо ви виїхали з країни ще до початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, це не означає, що ви не у групі ризику.

Спробуймо визначити, що ж таке ПТСР, та який вплив він має на нашу працездатність.

Національний інститут ментального здоров’я визначає посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) як розлад, що розвивається у деяких людей, які пережили шокувальну, страшну або небезпечну подію.

Цілком природно відчувати страх під час і після травматичної ситуації. Страх викликає тимчасові зміни в організмі, які допомагають захиститися. Це типова реакція «бийся або біжи». Проте у деяких людей після закінчення дії ситуації, що травмувала, організм не повертається до нормального режиму життя, а продовжує «захищатись». Люди з ПТСР можуть відчувати стрес або страх, навіть якщо їм нічого не загрожує.

Люди, що мають ПТСР не в змозі контролювати свої емоції, не можуть позбутися думок та спогадів, які їх лякають, мають проблеми зі сном.

Симптоми посттравматичного стресового розладу, що впливають на робочий процес: 

  • проблеми з пам’яттю;
  • відсутність концентрації;
  • погані стосунки з колегами;
  • нестача сну;
  • страх;
  • тривога; 
  • напади паніки;
  • емоційні спалахи під час роботи.

Розмова про травму викликає у людини з ПТСР дискомфорт, часто вона її уникає, і почувається ізольованою та самотньою. Це може призвести до почуття розчарування та безнадійності як для самої людини, так і для її оточення. Щоб цього не сталося, необхідне вчасне та професійне лікування.

Тому зі сторони компанії вкрай важливо створити робочий клімат і культуру, які підтримують і заохочують звернення за допомогою, в тому числі – до психолога та психіатра.

Якщо говорити точніше, важливо заохочувати працівників, які можуть мати посттравматичний стресовий розлад, звертатися за лікуванням. ПТСР може зникати спонтанно, але найчастіше люди одужують після лікування.

Важливо вчасно помічати зміни в поведінці та результативності співробітників. На допомогу прийдуть 1-1 зустрічі, performance reviews, опитування.

Зараз як ніколи важливо бути з командою. Необхідно проявляти чуйність та терплячість до співробітників, адже, можливо, за зниженням продуктивності стоїть не лінь, а більш серйозні проблеми.

Знаючи такі особливості вашої команди, не менш важливо правильно планувати навантаження. Окрім впливу посттравматичного синдрому, на продуктивність може вплинути і лікування. Тут варто звернути увагу на прозорість комунікації та на корпоративні звички: чи зможе ваш співробітник чесно сказати, що якийсь період у нього не вийде повноцінно працювати, не боячись звільнення чи покарання?

Нарешті, людей часто хвилює незручне запитання, як говорити з колегою у якого/якої ПТСР? Що робити? Проявляти турботу! Якщо ви побудуєте розмову із турботою про людину, то обрані вами слова не так важливі, як емоційний фон. Це дуже відчувається у спілкуванні. Люди не звертають уваги на помилки у формулюванні, коли відчувають, що ви щиро співпереживаєте. 

Це лише верхівка айсберга. Звичайно ж, є ще багато аспектів, які варто врахувати при роботі з людьми з ПТСР. Тому 31 серпня, о 19:00 ми будемо проводити вебінар «Inclusive workplace talks: розмова з психологом про ПТСР у співробітників».

Поговоримо про те, як виявити ПТСР у себе та у колег, як правильно побудувати роботу з людьми з ПТСР, та багато іншого. 

Реєстрація на вебінар за посиланням.

Вебінар благодійний, участь у вебінарі за донат у фонд «Повернись живим».

Читайте ще: Як звільнити співробітника без докорів сумління: розбираємо із психологом