Щороку 3 грудня в усьому світі загалом, і в Україні зокрема, відзначають День людей з інвалідністю. Цей день покликаний привернути увагу світової спільноти до проблем, з якими щодня стикаються люди з особливими потребами. І мова тут не йде про пандуси чи труднощі, з якими стикається людина з інвалідністю як тільки вийде за поріг власного дому. Такі люди повинні мати і рівні права на освіту, роботу та розвиток.

Проаналізуємо, як держава заохочує роботодавців наймати людей з інвалідністю та що на них чекає на реальному ринку праці.

Що каже закон

За законом фізичні чи юридичні особи підприємці мають забезпечити робочі місця для людей з інвалідністю в еквіваленті 4% від загальної кількості співробітників. Якщо підприємство зовсім маленьке та налічує до 25 працівників, то там має бути створене одне робоче місце для людини з інвалідністю.

Така система діє не лише в Україні, а й у Європі та має назву «quota-levy system» (система квотувань-відрахувань). Тож якщо роботодавець закону не дотримується і не працевлаштовує співробітника з інвалідністю, йому загрожує штраф.

Для роботи людині з інвалідністю роботодавець зобов’язаний створити умови, які повністю покривають потреби такого працівника. Мало дати комп’ютер і робочий стіл з гарним освітленням. Можливо, потрібно краще пристосувати офіс, або ж ввести неповний робочий день чи гнучкий графік для працівника з інвалідністю.

До того ж працівники з інвалідністю мають деякі пільги на роботі, а саме:

  • такі співробітники звільняються від проходження випробувального терміну;
  • при скороченні штату, вони мають своєрідний імунітет;
  • мають право відмовитися працювати у нічний час та понаднормово;
  • мають право на роботу в неповний робочий день/тиждень;
  • тривалість відпустки 26 (для ІІІ групи) та 30 (для І і ІІ груп) календарних днів.

Сучасні українські компанії прогресивні та не обирають співробітників за зовнішнім виглядом чи медичною картою. В першу чергу роботодавці цінують професіоналізм, відповідальність та гарні результати роботи.

Практичні поради

Люди з інвалідністю часто не знають, з чого розпочати пошук та як краще скласти резюме чи справити враження на співбесіді. Свою історію успішного працевлаштування в ІТ розповів Віталій Сем для ВВС-Україна.

Пошук вакансій та резюме

Чоловік радить надати перевагу віддаленій роботі і відразу вказувати це в резюме, не обовʼязково із зазначенням причини необхідності саме такого формату роботи. На сайті robota.ua можливо застосувати фільтр «віддалена робота», який відкине непотрібні пропозиції та спростить пошук роботи.

Додавайте до резюме і портфоліо, так у вас буде змога виділитися з-поміж кандидатів та зацікавити роботодавця саме своїми роботами.

Співбесіда

Віталій радить не лякатися жодного з етапів співбесіди. Під час телефонної розмови проявіть свої комунікативні навички та справте враження на рекрутера.

Запропонуйте роботодавцю наступну співбесіду в онлайні та відпрацюйте самопрезентацію. Не відмовляйтеся виконати тестове завдання, адже саме воно може найкраще показати на практиці ваші навички.

Договір

Відстояти свої права надалі буде легше, якщо відразу укласти договір з роботодавцем. Там повинні бути вказані функціональні обовʼязки, тривалість робочого дня, оплата. Особливу увагу договору потрібно приділити, якщо ви працюєте як ФОП. У такому разі також варто врахувати податок, який ви маєте сплачувати зі свого доходу та обговорити це з роботодавцем.

Випробувальний термін

З власного досвіду Віталій радить уточнювати заздалегідь щодо термінів та обовʼязково оплати випробувального терміну. Хоч закон передбачає звільнення від проходження випробувального терміну працівника з інвалідністю, все ж на практиці роботодавці воліють переконатися у вашому професіоналізмі.

Терміни випробування можуть відрізнятися – від двох тижнів до трьох місяців. Так само відрізняється й оплата – від 50% до 75% від загальної ставки.

Тож краще все обговорити з керівником та колегами до того як почнете виконувати свою роботу. Розпитайте, наскільки велика текучість кадрів у компанії, які відгуки дають співробітники, як висловлюється про колишніх працівників керівництво.

Умови роботи

За законом людині з інвалідністю повинні запропонувати максимально комфортні умови роботи. Проте, за словами Віталія, роботодавці можуть не дотримуватися цієї норми. Щоб уникнути експлуатації своєї праці та чітко завити про права, чоловік радить вимагати оплати понаднормово відпрацьованого часу у розмірі погодинної ставки.

Також вимагайте роботодавця покрити витрати на мобільний зв’язок чи дорогу, якщо це передбачається специфікою роботи.

 

   Тетяна Ковальчук, авторка медіаплатформи budni

 

Читайте ще: Всі засоби гарні. Чи варто звертатися до роботодавця першим?