Відповідно до оновленого законодавства щодо ведення військового обліку, що набрала чинності з 05.01.2023 року, на роботодавця покладено обов’язок здійснювати оповіщення військовозобов’язаних працівників про їх виклик до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (колишні військкомати) (далі – ТЦК та СП) за відповідними розпорядженнями ТЦК та СП. 

Наразі почастішали випадки, коли роботодавцям приходять відповідні розпорядження ТЦК та СП разом з повістками про виклик працівників для вручення, з огляду на що у багатьох виникають питання, як діяти у таких випадках та які наслідки невиконання відповідного розпорядження. Тому команда юридичної фірми EVERLEGAL, у складі радника Світлани Тетері та молодшого юриста Карини Сагайдак, вирішили відповісти на найпоширеніші запитання, що виникають у роботодавців у таких випадках. 

Світлана Тетеря, радниця ЮФ EVERLEGAL

Карина Сагайдак, молодша юристка ЮФ EVERLEGAL

Обовязки роботодавців щодо військового обліку працівників

Відповідний обов’язок щодо оповіщення працівників про їх виклик до ТЦК та СП покладено на роботодавця відповідно до п. 34 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів

При цьому, окрім вручення повісток, роботодавець зобов’язаний також: 

  • у семиденний строк повідомляти ТЦК та СП про прийняття на роботу або звільнення працівників; 
  • перевіряти при прийомі на роботу чи став працівник на військовий облік; 
  • доводити до відома працівників правила військового обліку під час прийому на роботу, під особистий підпис; 
  • подавати щороку до 1 грудня до відповідних районних (міських) ТЦК та СП списки громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць.

Тобто, фактично роботодавець повинен сприяти військовому обліку своїх працівників у ТЦК та СП. 

Алгоритм роботодавця при отриманні розпорядження про оповіщення працівника про виклик до ТЦК та СП

У разі отримання розпорядження від ТЦК та СП про оповіщення працівника щодо його виклику до ТЦК та СП, роботодавець в особі керівника повинен діяти чітко та злагоджено для того, щоб уникнути можливого притягнення до відповідальності, детальніше про що ми розповімо згодом.

Зокрема, радимо дотримуватись такого алгоритму після отримання розпорядження ТЦК та СП: 

  • видати наказ про оповіщення працівника про його виклик до ТЦК та СП, довести до його відома під особистий підпис у визначені ТЦК та СП строки та надіслати копію наказу у 3-денний строк до ТЦК та СП;
  • вручити працівнику виписану на його ім’я повістку;
  • забезпечити здійснення контролю за результатами оповіщення та прибуття працівника до відповідного ТЦК та СП

Важливо! У разі, якщо у вас немає можливості сповістити працівника про його виклик до ТЦК та СП, оскільки останній, наприклад, перебуває у відпустці/відрядженні або є тимчасово непрацездатним, письмово повідомте про таку ситуацію ТЦК та СП. Обов’язково надайте відповідні документи, які б підтверджували таку інформацію. Такими діями ви фактично зменшите до нуля ризики притягнення керівника до відповідальності за невиконання розпорядження ТЦК та СП. 

Відповідальність за невиконання розпоряджень ТЦК та СП

Якщо роботодавець не оповістить працівника, то його керівника може бути притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, яка передбачає покарання у вигляді штрафу від 5 100 грн до 8 500 грн. При цьому, якщо керівник не виконає декілька розпоряджень ТЦК та СП, то такий штраф буде накладено окремо.

Притягнути керівника до адміністративної відповідальності відповідності до приписів ст. 235, 325-2 КУпАП мають право безпосередньо керівники ТЦК та СП або начальники Служби мобілізації та територіальної оборони, регіональних органів Служби безпеки України. 

Водночас постанова про накладення адміністративного стягнення підлягає оскарженню, зокрема, як передбачено п. 3 ч. 1 ст. 288 КУпАП, або до вищестоящого органу (вищестоящої посадової особи) або до суду першої інстанції загальної юрисдикції. 

Звертаємо увагу, що строк на оскарження цієї постанови в судовому порядку, відповідно до ст. 286 Кодексу адміністративного судочинства України, становить 10 днів з моменту її вручення. 

Тому радимо роботодавцям не ігнорувати розпорядження ТЦК та СП щодо оповіщення працівників, а реагувати на них належним чином, водночас, звертаючи увагу на коректність оформлення самих розпоряджень та повістки, яку необхідно вручити. 

Читайте ще: Як діяти роботодавцеві, якщо працівник-військовослужбовець перебуває в полоні? Відповіді юриста на непрості запитання, які диктує війна