Звуки повітряної тривоги є сигналом серйозної небезпеки, тож де б ви не знаходились, почувши їх — необхідно шукати укриття. Але одна річ, коли ви працюєте самі на себе та можете без дозволу піти у безпечне місце, інша — коли працюєте на компанію та пішовши у бомбосховище, ви запізнитесь на роботу чи не виконаєте термінові доручення.

Аби дізнатися, як діють роботодавці та співробітники під час повітряної тривоги та з’ясувати юридичний аспект цього питання, редакція медіаплатформи budni провела невелике дослідження.

Вікторія Кондрашихіна, директорка з персоналу компанії «Фармак»

– Чи впливають ранкові повітряні тривоги на запізнення працівників? Якщо так, то як ваша компанія до цього ставиться?

– Безпека людей – найголовніше для нас. Тому ми постійно закликаємо працівників не нехтувати повітряними тривогами та перебувати у період небезпеки в укриттях. 

Звісно, запізнення співробітників бувають, але ми до цього ставимося з розумінням. Додатково для зручності наших працівників у «Фармак» організовано трансфер з дому до підприємства та навпаки, який курсує за 14 маршрутами по Києву та області.  

– Чи передбачене на території компанії укриття? 

– Як тільки з’явилися перші повідомлення про можливість повномасштабної війни з боку рф, ми почали перевіряти стан наших укриттів. Коли зрозуміли, що вони потребують модернізації, виділили 11 мільйонів гривень на їх оновлення. 

Сьогодні у ДСНС кажуть, що наші сховища у Києві та у Шостці, Сумської області (міста зосередження виробничих потужностей «Фармак») – серед взірцевих у країні.

Вони можуть захистити від бомбових і ракетних ударів, а також завдяки надпотужним фінським фільтраційним системам — від радіаційної, хімічної та бактеріологічної небезпеки. 

– Як урегульована робота під час повітряної тривоги? Чи продовжують співробітники працювати? Які діють правила/рекомендації для працівників? 

– Під час тривоги співробітники компанії зупиняють технологічне обладнання, інженерні системи та спускаються до безпечного місця за попередньо встановленим маршрутом. 

Ми регулярно проводимо тренінги з цивільного захисту, охорони праці та домедичної допомоги. Також у нас затверджені та прокомуніковані відповідні інструкції.  

Вікторія Кушнірук, юристконсульт robota.ua

– Чи регулюється законодавством питання роботи компаній під час ракетної небезпеки?

– Наразі ми не маємо детальних правил поведінки працівників і роботодавців. Є лише окремі розпорядки в разі небезпеки, які регулює Кодекс цивільного захисту України (КЦЗ) та деякі підзаконні акти Кабінету Міністрів України.

– Які є вимоги чи, можливо, рекомендації для бізнесу?

– Сьогодні маємо затверджений Протоколом наради силового блоку оперативного штабу Ради оборони Київської області (№ 8) алгоритм у разі ракетної небезпеки. 

Варто також зауважити, що роботодавці мають врегульовувати порядок дій під час сигналу повітряної тривоги. Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 130 КЦЗ та п. 2, в установах, де працює понад 50 людей, роботодавець має скласти план дій у разі надзвичайних ситуацій у масштабі суб’єкта господарювання. У підприємствах, де менше людей — скласти інструкцію дій працівників суб’єкта господарювання.  

– Чи передбачена відповідальність за порушення цих правил?

– Чинним законодавством не встановлено безпосередньої відповідальності за процес роботи компаній під час тривоги.

Проте можливе притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 188-16 КУпАП у вигляді штрафу до 5,1 тис. грн. Але поки притягнення до відповідальності за порушення цієї статті має лише одиничний приклад.

Водночас у разі загибелі чи поранення людей, наслідки для представників бізнесу можуть бути серйозніші. Зокрема можливе притягнення до кримінальної відповідальності за такі правопорушення: службова недбалість (ст. 367 КК України), порушення встановлених законодавством вимог пожежної чи техногенної безпеки (ст. 270 КК України), порушення вимог законодавства про охорону праці (ст. 271 КК України).

Пропонуємо всім охочим HR-ам поділитися власним досвідом роботи під час повітряної тривоги, пройшовши невеличке опитування. 

 

Війна змінила умови роботи, однак вона не відібрала бажання працювати. Тож скільки б випробувань ще не було, ми завжди знайдемо вихід.

  Марія Приходько, авторка медіаплатформи budni

 

Читайте ще: «Щоб моїм дітям та онукам ніколи не довелось воювати». Історії співробітників Tamga, які зараз на фронті