Які функції виконує спеціаліст з нерухомості, яких знань та умінь вимагає ця професія та як розпочати кар’єру в цій галузі?

Ростислав Хома, керівник напряму консультаційних послуг у сфері нерухомості EY в Україні

– Освіта – важлива?

– Що стосується освіти, то вона – так, важлива! Але з моєї точки зору, важливо ще, щоб потенційний кандидат володів вмінням логічно мислити і аналізувати та мав хорошу англійську (більшість наших проєктів – англійською мовою).

Зважаючи на те, що сегмент нерухомості достатньо нішевий та вузькопрофільний, ми готові навчити, надати всі необхідні ресурси, тренінги, самі розказати та поділитися нашими знаннями з потенційним інтерном, щоб допомогти йому в кар’єрному зростанні.

– Як ви розпочали кар’єру у сфері нерухомості?

– Перебуваючи на останньому курсі магістратури у Британії та маючи сильне бажання повернутися і працювати в Україні, я вирішив, що потрібно шукати роботу в Києві. Мій останній семестр навчання проходив на ротаційній програмі, я спочатку навчався в КНР, а потім – в ОАЕ. Так от, перебуваючи в Китаї, у місті Шанхай, я почав гуглити вакансії, однією з перших була вакансія стажиста до відділу консультаційних послуг у сфері нерухомості в Україні. Оскільки у мене економічний бекґрауд, вакансія здалася цікавою і я вирішив спробувати удачу та відправив резюме. Зі мною дуже швидко зв’язалися представники команди HR і запросили для проходження тестових завдань та на співбесіду. Після тестового завдання я не зміг одразу прийти на співбесіду, оскільки був не в Україні. Ми домовились з рекрутером та на перші ж канікули я приїхав до Києва, щоб пройти співбесіду. Після отримання оферу поїхав ще на декілька тижнів до ОАЕ, щоб завершити навчання, і після цього одразу повернувся, щоб почати роботу, адже мій перший робочий день був одразу по прильоту в Київ.

​​​​​​​– Скільки ви вже в EY?

– Я в EY з 3-го серпня 2017 року, тобто, понад п’ять років.

– Які послуги та яким клієнтам ви надаєте?

– Можу виділити три основні напрямки наших послуг:

Оцінка нерухомості. Наша команда проводить оцінку нерухомості для різних цілей, як, наприклад, для цілей фінансової звітності, застави, внутрішнього користування для клієнта, потенційної угоди.

Консалтинг. Безпосередньо консультаційні послуги у сфері нерухомості. Це, напевно, найцікавіший напрям. Що ж таке консалтинг нерухомості? Це аналіз найбільш ефективного використання – чи то земельної ділянки, чи будівлі, аналіз ринку, feasibility studies. ​​​​​​​

Для прикладу: якщо у клієнта є вакантна земельна ділянка, або будівля, яка не використовується, наша команда зможе проаналізувати поточні тренди ринку, порахувати фінансову модель для кожного можливого використання цієї ділянки чи об’єкта і прийти до висновку – яке буде найбільш ефективне використання саме для цього певного об’єкта. Окрім цього – аналіз найбільш доцільного використання саме певного проєкту. Наприклад, якщо клієнт хоче збудувати бізнес-центр в Києві, наша команда проводить аналіз ринку, ми робимо детальну фінансову модель, прогнозуємо майбутні грошові потоки, прогнозуємо витрати і в результаті можемо побачити чистий результат від проєкту (NPV). Можемо порахувати термін окупності проєкту і скільки клієнт зможе заробити коштів в рамках даного проєкту, і чи потрібно залучати якесь додаткове фінансування.

Спеціалізацією нашої команди є також аналіз ринку для різних цілей. Зокрема, наша команда має досвід та експертизу на ринку житлової нерухомості (ринок квартир і котеджної забудови), а також на ринку комерційної нерухомості (офісний ринок, ринок складської нерухомості, ринок торгової нерухомості та готельний ринок).

– Які використовуєте методи взаємодії з командою?

– Наша команда – наша найбільша цінність. Нас п’ятеро у відділі й комунікація між нами налагоджена дуже добре. Раніше ми надавали перевагу роботі виключно в офісі. Однак, враховуючи останні обставини, тимчасово ми перейшли на дистанційний режим роботи. Тому, щоб кожен член команди відчував себе залученим у процес, стараємося проводити регулярні статус-дзвінки, щоб розуміти, яка ситуація по проєктах, а також, яка ситуація в принципі у колег. Нам важливо, щоб усі були вмотивовані, щоб розуміли, який внесок несе їхня частина роботи, і щоб відчували себе частиною команди. Personal wellbeing є нашим пріоритетом. Ми достатньо часто збираємось як в офісі, так і на якісь неформальні івенти поза його межами, щоб підтримувати хороший дух і командну атмосферу.

Також під час того, як наші колеги прогресують, ми намагаємось поступово давати більше відповідальності та делегувати частину нових завдань, щоб людина відчувала, що насправді має значний внесок безпосередньо у командний успіх.

Окрім цього, регулярно стараюсь проводити неформальні бесіди, щоб розуміти, що не тільки з роботою все гаразд, а й в якихось інших сферах у людини все добре, можливо, потрібна допомога чи порада. Саме тому в офісі репутація нашої команди, як однієї з найбільш згуртованих.

– Провокативне питання, як до спеціаліста з нерухомості 😊. Ваше ставлення до власного житла: купувати чи орендувати?

– Насправді правильної відповіді немає. З одного боку, маючи західну освіту і бекґраунд, де присутня культура оренди житла, я розумію, що орендуючи житло, коли немає жодної прив’язаності до місця роботи, людина – гнучка, може швиденько переїжджати з одного місця в інше. З іншого боку, наприклад, коли сім’я розширюється, виникають персональні потреби, навіть на Заході, і в Україні також, може виникнути складність орендувати власне житло, наприклад, з домашніми тваринами чи дітьми.

Напевно, найправильніше підійти до цього питання з прагматичної точки зору і порахувати, що вигідніше. Також, якщо купувати житло, варто зважити, коли саме купувати. Ринок нерухомості, зокрема в Україні, є циклічним і ціни на нерухомість, як періодично зростають, так і періодично можуть просідати. Тому моє персональне бачення – краще купувати власне житло. Саме зараз є безліч досить гнучких варіантів та умов від забудовників на первинному ринку, наприклад, з розтермінуванням платежів.

Як 2022 рік вплинув на пропозиції, ціни та попит на ринку житлової нерухомості України – у дослідженні EY від колег напряму консультаційних послуг у сфері нерухомості на сторінках Forbes Ukraine.

– Робота у сфері нерухомості в Україні – це перспективно?

– Так, перспектива, однозначно, є. Підхід до моделювання та аналізу ринку комерційної нерухомості є достатньо універсальним, і хоча, безумовно, є своя специфіка для кожної країни, наша команда може надавати експортні послуги в інші країни, бо логіка, методологія і підхід – такі самі.

Зараз ми працюємо, як на ринку України, так ми надаємо послуги й для Канади, Німеччини та Швейцарії.

Актуальні вакансії компанії, зокрема і напряму з надання послуг у сфері нерухомості EY в Україні можна знайти тут.

Читайте ще: Фандрейзер: чому цей спеціаліст усім потрібен та як ним стати?