Олена Остапенко, старший менеджер по роботі з репетиторами та клієнтами БУКІ

У період суцільної інформатизації та комп’ютеризації додатковий дохід знайти дуже легко. Сферою, яка не втрачає своєї актуальності вже багато років є репетиторство — як онлайн, так і офлайн. Репетитором може стати кожен, хто володіє експертними та/або унікальними знаннями в якій-небудь галузі. Як розвиватися в репетиторстві з нуля, обійти конкуренцію та почати заробляти більше?

З чого починати? 

Якщо ви ніколи не займалися репетиторством, перш за все, вам необхідно визначитися, в якій сфері ви є експертом настільки, щоб ділитися своїми знаннями з іншими та ще й отримувати за це гроші. 

Спробуйте вивчити ринок: пропозицію та попит на репетиторство у вашій галузі. Для цього перегляньте актуальні оголошення з пошуку репетиторів з вашого предмета, а також кількість оголошень, які розмістили вчителі, що шукають учнів. Більша кількість оголошень в інтернеті говорить водночас і про більший попит, як і про більшу конкуренцію на ринку. Поки не спробуєте — не дізнаєтеся, чи саме ви є затребуваним як приватний репетитор. 

Важливим етапом є також моніторинг цін за заняття. На початку не варто орієнтуватися на найвищі ставки. Їх можуть дозволити собі репетитори з великим досвідом, які вже мають напрацьовану базу учнів. Розпочніть з середньої ставки або на 10-20% нижче середньої. Згодом ви зможете самостійно керувати вартістю занять — залежно від кількості запитів та вашої завантаженості.

Категорично не рекомендується штучно знижувати ціну уроків, щоб конкурувати з іншими саме за рахунок вартості за заняття. 

Як знайти перших учнів?

Сучасні сервіси, такі як БУКІ, дозволяють розпочати роботу репетитором з нуля. Першим кроком буде розміщення анкети на сайті. Але цього недостатньо. Вам потрібно виділитися серед десятків, а, може, навіть сотень викладачів, які пропонують заняття з вашого предмета. Ось основні поради, які в цьому допоможуть:

Детальний опис

Анкета репетитора має бути максимально заповнена. Додайте інформацію про освіту, досвід, специфіку викладання тощо. Напишіть про все, що може бути потенційно важливим та привабливим для ваших майбутніх учнів. Максимально точно та вузько вкажіть не тільки ваш предмет, але й рівні підготовки. Додайте фото ваших дипломів, нагород тощо. 

Візуальна складова — важлива

Додайте своє фото. Правило «зустрічають по одягу» працює навіть в інтернеті. Проте одяг тут не такий важливий, як чіткість фотографії та її стиль. Не варто додавати фото з відпочинку, в сонячних окулярах чи інших нестандартних аксесуарах, в яких ви б не з’явилися на реальному занятті. Обираючи викладача, учні враховують той факт, що з ним має бути приємно та комфортно спілкуватися під час заняття. А отже, енергетика зовнішнього вигляду буде відігравати важливу роль. Якщо не маєте такої світлини і плануєте спеціально зробити її для анкети на БУКІ, то ось основні параметри ідеального фото: 

  • світлий фон;
  • портретний формат;
  • легкий, щоденний макіяж або його відсутність (для жінок);
  • охайна зачіска;
  • хороше освітлення;
  • погляд у камеру. 

Важливо пам’ятати, що анкети з фотографіями поганої якості або ж з відсутньою фотографією розглядаються значно рідше.

Різні пейзажні фото, картинки тощо на сайті не публікуються. Адже обираючи репетитора в інтернеті, шукають реальну людину, яка допоможе здобути нові знання.

Чому ви?

Унікальна пропозиція також важлива. Особливо це стосується предметів з найбільшою конкуренцією серед викладачів (деякі іноземні мови, шкільні дисципліни тощо). Ви маєте відповісти на запитання: «Чому учень повинен обрати мене?», — спочатку собі, а потім і потенційним учням у своїй анкеті. Можливо, ви володієте мовою на рівні носія, тому що проживали в іншій країні останні 10-15 років? А, може, маєте авторську методику викладання? Легко знаходите підхід до дітей за допомогою гейміфікованих завдань? Тоді обов’язково поділіться цим в анкеті! Зробіть акцент на тому, що виділяє вас з-поміж інших, адже саме цей фактор може стати вирішальним у виборі вас як репетитора.

Будьте на зв’язку

Послуги, що надаються в інтернеті, асоціюються зі швидкістю. Тому важливо відповідати на заявки в максимально короткий термін, без затримок.

Підтримуйте зв’язок зі своїми учнями, принаймні в робочі години, щоб максимально ефективно узгоджувати розклад занять, тематику тощо.

У сучасному світі швидкість обробки інформації та постійний зв’язок цінуються найбільше.

Як піднятися вище в рейтингу викладачів зі свого предмета?

Ви зареєструвалися на сайті, заповнили анкету, але заявки не надходять? В рейтингу викладачів ви пасете задніх, а тому ніхто не бачить вашу анкету? Така ситуація не є рідкістю, особливо, якщо ваш предмет розповсюджений та популярний. Ділимося секретами, що допоможуть вам піднятися у рейтингу викладачів та, як наслідок, збільшити кількість заявок.

  • Використовуйте додаткові функції

На сайті БУКІ ви можете вести власний блог — таким чином ви не тільки отримуєте бали та підіймаєтеся в рейтингу викладачів, а ще й маєте всі шанси потрапити до пошукової видачі Google безпосередньо за запитом теми, на яку написали статтю. Наприклад, учень, що шукає в Google: «Як написати власне висловлювання на ЗНО?», — може знайти вашу статтю на цю тему, а потім перейти на ваш профіль репетитора української мови та залишити заявку, тому що захоче покращити свої знання з цього предмету. Чим більше статей для свого блогу ви напишете — тим більше рейтингових балів отримаєте, а, отже, вашу анкету побачить більша кількість потенційних учнів. 

  • Отримайте статус Перевіреного репетитора

Якщо ви впевнені у своїх знаннях та вміннях, пройдіть коротку співбесіду з методистом БУКІ, щоб отримати статус Перевіреного репетитора. Таким чином, ви отримаєте +25% до рейтингових балів та +100% довіри потенційних учнів. 

  • Додайте розклад

Розклад занять на вашому профілі швидко зорієнтує учнів, чи збігаються ваші та їх бажані години занять. По-перше, це зручно, по-друге, дозволяє зекономити час та відсіяти заявки, які ви не зможете прийняти. Таким чином ви максимально заповните свій профіль, і, як результат — підніметеся в рейтингу. 

  • Збирайте відгуки 

Якщо ви вже розпочали роботу з учнями, попросіть кожного з них залишити відгук про вас на БУКІ. Це збільшить рівень довіри до вас для майбутніх клієнтів, а крім того, позитивно впливатиме на ваш рейтинг (за умови, що відгуки та оцінки будуть позитивні). 

  • Відеопрезентація

Сучасний та ефективний формат, що дозволяє заявити про себе. Це краще, ніж фото, бо привертає увагу, дозволяє краще зрозуміти вашу концепцію, стиль та навіть продемонструвати вміння (наприклад, відеопрезентація може бути мовою, яку ви викладаєте). Ось основні секрети вдалої відеопрезентації:

  • хороше освітлення;
  • тривалість до 60 секунд;
  • чітке зображення та звук;
  • охайний вигляд;
  • конструктивна думка. 

Пам’ятайте, рецепт вдалої кар’єри репетитора — це бажання працювати, вміння знаходити спільну мову та постійний розвиток у галузі, в якій ви спеціалізуєтеся. Бажаємо вам вдалого старту, вдячних учнів та високих заробітків в репетиторстві!

Читайте ще: Чому вчитися потрібно впродовж життя? Поради з книги «Початківці» Тома Вандербільта