Багато людей вважають, що після 25 років вступати в університет і вивчати щось нове вже пізно. Насправді все це – навʼязані суспільні стереотипи. І вчитися треба впродовж життя. Щоб підкріпити твердження, ділимося порадами з книги Тома Вандербільта «Початківці. Чому вчитися ніколи не пізно»Автор книжки опанував нові навички (шахи, серфінг, малювання, спів, жонглювання), коли йому було за 50 років!

Думки про те, що треба щось змінити, приходили до нього, коли він займався вихованням доньки. В якийсь момент Том зрозумів, що рухається за інерцією у професійному плані та боїться покидати зону комфорту. Але так тривати більше не могло, тому чоловік став паралельно з вихованням донечки здобувати нові навички.

На своєму досвіді Том Вандербільт переконався, що ніколи не пізно вчитися. Чому так, розповідаємо нижче:

  • Якщо будете розвиватися, вас перестане бентежити «синдром самозванця»

Емоції, які виникають під час опанування чогось нового, можна прирівняти до тих, які ми відчуваємо під час закоханості. Щодня ви дізнаватиметесь щось нове, помилятиметесь і робитимете висновки. Світ відкриється ніби по-новому, мозок стане гіперчутливим і збудженим. І врешті ви перестанете боятися бути не тим фахівцем, яким себе уявляли та звільнитесь від очікувань інших людей.

Однак автор зауважує, що треба бути готовим до труднощів. Адже, вирушивши назустріч невідомому, ви багато чого не знатимете та деколи навіть забуватимете себе. Але така «крута крива навчання означає, що ви швидше рухаєтеся вгору».

  • Навчання — це неоціненний досвід

Потрапивши у невідоме й далеке від дому місце, ми спершу відчуваємо страх. Але трохи дослідивши його, починаємо краще орієнтуватися та відчуваємо себе більш захищеними. Бо знання — це досвід і перевага серед людей, які їх не мають.

  • Початківці кращі за експертів

Річ у тім, що професіонали мають великий багаж знань, який може стати на заваді тоді, коли потрібні нові рішення. Вони часто бачать лише те, що самі очікують, те, що найчастіше їм трапляється, і через це не помічають альтернативних рішень. А розум початківця вільний і має безмежні можливості (бо не має досвіду та звичок), тому така людина може мислити набагато ширше. Недарма Беніамін Блюменфельд говорить, що перш ніж здійснити хід, погляньте на позицію так, наче ви — початківець.

  • Освіта відкриває нові можливості

Навчання розширює горизонт знань, збільшує коло знайомств і заряджає енергією. Вам буде набагато легше підлаштуватись до змін у світі, вирішувати справи, повʼязані з різними сферами (наприклад, фінанси, спорт, музика, програмування) та порозумітись з людьми. Також нові навички, які не стосуються основної роботи, посприяють тому, що вас не затягне робоча рутина.

  • Навчання допомагає справлятись зі стресом

Вивчаючи щось нове, ми в першу чергу особистісно зростаємо. І цей ріст відкриває нові світи та наділяє нас певними здібностями. Відповідно, змінюються погляди, звички, ми стаємо по-іншому реагувати на ті самі ситуації (навіть стресові) та по-новому дивимось на світ. Тож недарма наш розвиток – це «буфер для стресу».

Також автор радить звернути увагу на такі речі:

  • Для розвитку навичок потрібен час, тому не поспішайте.
  • Ставтесь до невдач, як до уроків життя, бо вони — обовʼязковий складник навчання.
  • Урізноманітнюйте процес. Монотонне виконання одного завдання втомлює й виснажує. Тому автор радить відпрацьовувати кілька навичок водночас. «Оскільки нам доводиться докладати більших зусиль до запамʼятовування різних вправ і способів їх розвʼязання, ми краще їх виконуємо», — пише Том Вандербільт.
  • Якщо під час навчання вам дуже легко, то ви навряд чи вчитеся ефективно. Не бійтеся іноді відчувати себе на межі можливостей.
  • Не зациклюйтесь на цілях і будьте відкритими до незначних відхилень. Адже відхилення можуть вам відкрити неймовірні можливості.
  • Вік — це найменше, що вас має хвилювати. Тонні Беннет (співак) у 50 років сказав: «Я й досі твердо переконаний, що здатен рухатися вперед і вдосконалюватися».

Тож замість того, щоб придумувати собі комплекси та створювати перешкоди, — розвивайтесь. Адже навчання — це неоціненний вклад у себе.

  Марія Приходько, авторка медіаплатформи budni

 

Читайте ще: War skills: які навички важливі для роботодавців у новій реальності?