Юлія Ляховенкопрофесійна HR-фахівчиня, кар’єрна консультантка

Планування кар’єри у часи невизначеності потребує нових підходів. З цим важко сперечатись. У бізнесі, у стратегічному управлінні для таких випадків існує сценарний аналіз/підхід. Я пропоную його застосувати стосовно питань кар’єри та подивитись, що з цього вийде. Але спочатку подивимось на його джерела та застосування у бізнесі.

Джерела

Метод сценарного аналізу виник у часи Другої світової війни у військовому відомстві США як елемент планування операцій. Прогнозувались різні версії майбутнього і потім розроблялись рішення для кожного варіанту розвитку подій.

Застосування

Після війни першопроходцем застосування цього методу у бізнесі була компанія Shell Oil – для прогнозування коливань цін на нафту.

Чим корисний цей метод? Чи усунемо ми всі ризики для бізнесу завдяки йому? Ні. Чи впливаємо ми якимось чином на невизначеність майбутнього? Теж ні. Але ми спробуємо управляти невизначеністю. Це означає, що ми навчимо і наші бізнеси, і наші команди бути більш підготовленими до різного розвитку подій – від позитивного до найгіршого.

Але до чого тут наша кар’єра, запитаєте ви? Чи не занадто це складно щодо нас з вами та наших кар’єр? Давайте подивимось.

Плануючи альтернативні шляхи для реалізації своєї стратегії, компанії аналізують сильні та слабкі сторони їхньої операційної діяльності.

Те саме робимо (або маємо робити) і ми під час планування своєї кар’єри: аналіз своїх сильних сторін (переваг) і сторін, які потребують розвитку (стосовно певних задач, цілей).

Компанії аналізують зовнішні фактори впливу – загрози та можливості. Те саме маємо робити і ми. Аналізуємо ринок праці – які вакансії є, який я щодо них, що для мене є загрозою на ринку, а де приховані можливості для мене, з огляду на мої сильні сторони й інші конкурентні переваги (наявність дипломів, сертифікатів, певного унікального досвіду, знання специфічних програм тощо).

Компанії прогнозують найгарніший і найкращий для себе розвиток подій, а при сценарному аналізі – ще кілька сценаріїв між ними, щоб побачити весь спектр можливостей для себе.

Що можемо зробити ми після аналізу своїх сильних і слабких сторін, загроз і можливостей (так, це той самий SWOT-аналіз: strengths – сильні сторони, weaknesses – що треба в собі розвивати, opportunities – можливості для мене на ринку, threats – загрози/ризики для мене на ринку)?

Розглянемо на прикладі. Людина працює проджект-менеджером у громадському секторі. Незадоволена своїм розвитком на нинішньому місці роботи. Незадоволена оплатою праці.

Сценарій 1. Перехід на позицію проджект-менеджера в ІТ-індустрію (це сфера, яка цікавить, виглядає як челендж для людини).

Сценарій 2. Перехід на аналогічну позицію в іншу неурядову організацію (NGO) з іноземними інвестиціями, більш цікавими проєктами, сильною соціальною складовою (є дуже важливим фактором для цієї людини).

Сценарій 3. Масштабування в теперішній організації. Є можливість розширюватись по країні – більше цікавих задач, відповідальності, але й можливе виснаження.

Сценарій 4. Нічого не змінювати – страшно, не впораюсь, і так начебто все добре, керівник сказав, що мені ще вчитись і вчитись, англійська не дуже сильна тощо.

Сценарій 5. Ваші варіанти. Вони є. Або можуть бути.

Ми не будемо тут оцінювати ці сценарії. Важливо просто побачити, що їх може бути більше, ніж два. Окрім того, який приходить нам в голову першим, і тим, щоб нічого не змінювати. 

Сценарний аналіз може застосовуватись не лише у випадку бажаної зміни кар’єри.

Якщо ви працюєте і задоволені тим, де і як це наразі відбувається, ви, однак, не застраховані від змін, які нам несуть турбулентні часи. Тому прорахування можливих сценаріїв подальшого розвитку вашої кар’єри є запорукою більшого ступеня готовності до всіляких несподіванок – раптових скорочень, незрозумілих перспектив тих чи інших спеціальностей і цілих галузей, кардинальних змін у структурах компаній (тренд до пласкої структури, наприклад, що веде за собою скорочення цілої ланки середнього менеджменту).

Чи є недоліки у цього підходу?

Річ у тім, що ми частіше за все малюємо кар’єрні сценарії, спираючись лише на наш попередній досвід і не враховуємо більшого спектра можливостей, який безумовно існує. Як цьому запобігти? Розвиток. Постійний розвиток і розширення власних меж сприйняття – читати, поглиблювати знання у своїй професії, суміжних професіях і галузях, знати і відчувати тренди, цікавитись новим у бізнесі та не тільки, не забуваючи про культуру, мистецтво тощо.

І ще одне. Людина не бачить можливостей і не здатна продукувати різні сценарії, якщо вона знаходиться у стані вигорання. Тому якщо ви зовсім не бачите для себе ніяких можливостей навколо, варто перевірити свій стан.

Отже, сценарний метод – це про розширення меж звичайного бачення. А чи не загубимось ми серед всіх цих можливостей, що нам пропонують різні сценарії? А як же одне покликання на все життя?

Покликання – це реалізація нашого потенціалу і відчуття задоволення від того. А до цього можна йти багатьма шляхами. Спробуйте!

Читайте ще: Як організувати матричні команди з HRM-системою: поради експертів PeopleForce