Іноді, читаючи новини чи спілкуючись з людьми, ми чуємо незнайомі економічні терміни, для розуміння яких не обов’язково бути фінансистом чи економістом. Ми зібрали для вас десять понять, які має знати кожен, адже це своєрідна база у словниковому запасі. 

  • Трейдинг – це торгівля. Її здійснюють на спеціальних біржах (зазвичай, фондові та валютні ринки), де учасники (трейдери) обмінюються різними товарами. 

Головне завдання трейдерів – купити дешевше, продати дорожче. Але купують не звичайні речі, а криптовалюту, акції компаній, контракти тощо. Щоб заробити на такій купівлі, потрібно почекати, коли підніметься попит на придбаний товар і за вигідною ціною продати його.

  • Валовий внутрішній продукт (ВВП) – це загальна грошова вартість усіх виготовлених у країні товарів і послуг за певний проміжок часу (один рік).

Це основні дані, що показують розвиток економіки країни. І якщо вони підвищуються — економіка росте та розвивається. Також ВВП можна розраховувати за конкретними царинами, це допоможе дізнатися, що активно розвивається, а що занепадає.

Основні види ВВП:

  • реальний – зіставлення обсягу виготовлених товарів і послуг за певний час з урахуванням інфляції;
  • номінальний – не скоригована, фактична грошова вартість товарів.

Важливо: для розрахунку вартості беруть лише товари кінцевого споживання. 

  • Валовий національний продукт (ВНП) – ринкова вартість товарів і послуг, які виготовили усі громадяни країни, незалежно від місцезнаходження. До прикладу, те, що створено українськими підприємцями в Америці, становить ВНП України. 

До ВНП окрім товарів і послуг входять також фінансові операції (купівля акцій, цінних паперів за кордоном) та переміщені кошти (стипендії, пенсії, грошові перекази тощо).

  • Дефолт ситуація, коли компанія/фізична особа/підприємство не можуть виплатити борги. Відповідно, це веде до банкрутства – ліквідовують підприємство, розпродають або забирають майно тощо. 

Дефолт також може бути в країні (суверенний дефолт) – через брак коштів або за інших причин, держава не може виконувати свої зобовʼязання. Це стається під час економічних криз, різкого зниження бюджетних доходів, надзвичайних ситуацій (війна, пандемія, голод).

  • Аудит – це незалежна перевірка та оцінка фахівцями чи компаніями підприємства. Вона відбувається наступним чином: у компанію приїжджає спеціально навчена людина, яка вивчає виробництво, бізнес-процеси та ретельно перевіряє всю документацію, фінансову звітність. Після цього аудитор робить висновки. 

Перевірка може бути з ініціативи самої компанії або обовʼязковою згідно з законом (коли цінні папери допущені до торгів, майно фондів перевищує 3 мільйонів гривень за рік тощо).

  • Холдинг вид організації бізнесу, що є обʼєднанням материнської компанії та її контрольованих дочірніх.

Метою такого товариства є отримання вигоди від контролю. На відміну від фінансових підприємств, які мають прибуток від різних інвестицій (зокрема, купівля акцій компаній), холдинг заробляє від управління компаніями.

Такі організації є прості (головна компанія і кілька дочірніх, якими вона керує) та складні (дочірні компанії є холдингами для інших). 

  • Лізинг – це фінансова послуга. Суть її в тому, що клієнт (лізингоотримувач) звертається до лізингової компанії, щоб вона, на його ж прохання, купила потрібне майно чи обладнання, а потім дала йому в оренду з правом викупу. Але якщо лізингоодержувач не виконуватиме те, що прописано в угоді (її складають на початку), то не матиме права викупити товар. 

Лізинг підходить людям, яким не вистачає коштів на купівлю певних товарів.

Примітка: після закінчення угоди, придбане майно чи обладнання можна повернути лізинговій компанії.

  • Іпотека – це вид кредиту. Його суть в тому, що ви берете в банку гроші під відсоток і заставляєте свою нерухомість (квартира, машина, будинок, земельна ділянка тощо), як гарантію того, що повернете кошти. У цей час ви можете користуватись закладеним майном, але якщо не виплатити гроші – його заберуть кредитори.
  • Демпінг продаж товарів і послуг за навмисно зниженими цінами, які нижчі за ринкові та дуже часто – за реальну собівартість.

Метою демпінгу є не заробіток, а спосіб врегулювати ринок. Серед причин, чому так роблять, відносимо спробу ознайомити клієнтів з продуктом, залучити їх без великих витрат на рекламу, позбутись надлишку товару, переманити клієнтів тощо.

  • Облігація (або бонд) – цінний документ, який засвідчує, що компанія чи держава позичили в інвестора гроші (на декілька років) та мають повернути їх із відсотками до певного часу. 

Коли настає наперед визначений термін, власнику повертають всю суму. До цього часу інвестор отримує відсотки за те, що його коштами користуються.

Економічних термінів є дуже багато, не обов’язково знати всі, головне – розуміти ті, які ми дуже часто чуємо, щоб не потрапити в шахрайські схеми та незручні ситуації.

Читайте ще: 12 професій, які ми часто плутаємо