Повномасштабна війна, розпочата росією, вкотре показала, що українці – сильна й незалежна нація. Нас хотіли знищити за декілька днів, прикриваючись тим, що вони рятують російськомовне населення. Але вже пішов 4 місяць. І все даремно, бо немає кого та від чого боронити.

Оскільки питання мови стало дуже актуальним, люди свідомо відмовляються від всього російського та обирають українську. Щоб допомогти вам покращити нашу соловʼїну, рекомендуємо найефективніші способи, які цьому посприяють:

  • Слухайте музику. Сьогодні є дуже багато якісних українських композицій, якими можна замінити російські (наприклад: «Чи разом» (Kola), Stefania (Kalush Orchestra), «Думи» (А. Пивоваров, Н. Дорофєєва), «Марічка» (PATSYKI Z FRANEKA)). Звісно, кожен має право слухати ті пісні, які подобаються найбільше. Але якщо ви хочете вдосконалити чи вивчити українську, то зверніть увагу на нашу музику.

Примітка: у текстах композицій можливі граматичні, фонетичні та синтаксичні помилки. Будьте уважні.

  • Дивіться фільми. Якщо років 10 тому по телебаченню переважали фільми російською мовою, то зараз все змінилося. Окрім хорошого дубляжу, ви можете знайти українські фільми та серіали (наприклад: «Спіймати Кайдаша», «Тіні забутих предків», «За двома зайцями», «Іван Сила»), які допоможуть краще дізнатися український колорит, менталітет, культуру та вдосконалити мову.
  • Стежте за україномовними блогерами. Оточення в реальному чи віртуальному світі має великий вплив. Підсвідомо ми переймаємо від людей манеру спілкування, стиль і спосіб життя. Для того щоб середовище в інтернеті приносило користь і сприяло покращенню рідної мови (зокрема, зник суржик, росіянізми), радимо в соціальних мережах слідкувати за блогерами, які є носіями української (наприклад: Андрій Шимановський, Саша Бо, Ірина Пістрюга).
  • Заглядайте до словника. Українська мова дуже багата на діалектизми та фразеологізми, які буває важко пояснити, вимовити (через наголос) та запамʼятати. Щоб такі труднощі не завдавали вам клопоту, рекомендуємо звертатись до словників (наприклад: «Словник західнополіських говірок» (Г. Аркушин), «Словник наголосів української літературної мови» (М. Погрібний), «Орфографічний словник української мови» (А. Бурячок)). За допомогою них ви збільшите словниковий запас і покращите мовлення та письмо.

Примітка: нові слова можете виписувати в зошит.

  • Робіть вправи. Покращить дикцію, збільшить запас слів і вдосконалить ваші знання української виконання легких завдань. Зокрема, подумайте про якийсь предмет або річ. Далі впродовж 5-7 хвилин намагайтеся літературною мовою говорити про нього, використовуючи різні частини мови (прикметники, іменники, дієслова тощо). 

Примітка: з кожним разом придумуйте складніші теми.

  • Читайте книги. Простим, але перевіреним способом є читання. За допомогою нього ви поліпшите розмовне мовлення, навчитеся правильно доносити думку й безпомилково будувати словосполучення та речення. Цікавими є такі книги: «Львів. Кава. Любов» (Г. Вдовиченко, В. Гранецька, Д. Корній та інші), «Я, ти і наш мальований і немальований Бог» (Т. Пахомова) тощо.

Примітка: хорошим способом також є читання вголос.

  • Комунікуйте з незнайомцями. Якщо вам важко перейти на українську та дискомфортно спілкуватись нею з друзями, родичами, радимо почати з незнайомців. Наприклад, заговоріть з водієм маршрутки, касиром в супермаркеті чи консультантом в магазині. Стороннім людям абсолютно байдуже на те, як ви говорите, тому не бійтесь, що вас розкритикують.

Кожен сам обирає, якою мовою спілкуватись. Однак, якщо ви живете в Україні, було б чудово, якби знали рідну мову, яка є державною та єдиною.

Тому вивчаймо й вдосконалюймо нашу соловʼїну, підтримуймо ЗСУ та готуймось до перемоги. Слава Україні!