Пошукач чи роботодавець? На чиєму боці ринок?

Ринок праці у чомусь схожий на ринок акцій, де є бики та ведмеді. Тут також є свої гравці – це ті, хто дає роботу та ті, хто її шукає. Яким був ринок до 24 лютого 2022 року і куди він рухається зараз?

Весь 2021 був так званим «ринком пошукача». Вакансій було більше чи стільки ж, скільки й кандидатів. Середня кількість претендентів на одну вакансію становила від 1,5 до 2,5 кандидатів на місце. По суті, працівники обирали, де їм працювати і скільки вони хочуть заробляти.

24 лютого 2022 року перевернуло та обвалило ринок праці – в один момент «ринок пошукача» перетворився на «ринок роботодавця», залишаючись таким і зараз.

Це означає, що тепер кількість вакансій значно менша, ніж кількість кандидатів. На початку війни ринок досяг піку, показавши максимальне значення – 25 кандидатів на одне місце. Це рекорд за останнє десятиліття. Після адаптації бізнесу до ситуації ринок почав стабілізуватися, поступово оживаючи. Конкуренція на одну вакансію почала зменшуватися, досягнувши 5 осіб на місце. Це хороший індикатор, що показує здоровʼя та відновлення ринку. Хоча довоєнних показників не досягнуто, ми очікуємо, що буде зберігатися здорова конкуренція, а кількість кандидатів на одну вакансію стабілізується на позначці 3,5-4 кандидати на місце в найближчі пів року.

Динаміка вакансій

Після повномасштабного вторгнення росії в Україну та тимчасової окупації територій частина бізнесів були змушені евакуюватися або зовсім зупинити свою роботу. Найбільше постраждали сегменти малого та середнього бізнесу. За рахунок них насамперед відбулося скорочення вакансій. Це можна побачити на графіку нижче. Але саме вони найшвидше змогли адаптуватися до ситуації, що склалася, і саме вони є драйвером зростання ринку, починаючи з квітня 2022 року. Ринок постійно відновлюється, кількість вакансій зростає. Середньомісячне зростання, починаючи з березня 2022 року, становило 3-5% щомісяця. У жовтні 2022 року ринок досягнув максимуму і зупинився на рівні 47% від довоєнного періоду. Подальше зростання, звичайно, можливе, але воно буде вже не таким динамічним, оскільки значна частина підприємств, особливо ті, що знаходилися на окупованих територіях, повністю або частково припинили свою роботу. Ми думаємо, що ринок й далі показуватиме органічне зростання 0,5-1,5% щомісяця. Враховуючи тісний взаємозвʼязок між ВВП і кількістю вакансій та з огляду на макроекономічні прогнози, ми сподіваємося, що за підсумком 2023 року ринок зможе відновиться на рівні 70% від довоєнного періоду, а середньомісячна кількість вакансій становитиме 65 000-75 000 вакансій.

100% – базова точка стану ринку на 01.02.2022. Відсотки на графіку – стан ринку у % від базової точки

Географія вакансій

До війни основне ядро вакансій припадало на Київ та Київську область. Їхня частка становила близько 50-55% у загальній структурі географії вакансій. З початком повномасштабного вторгнення Львів та західні області України збільшили свою частку у загальній структурі вакансій за рахунок міграції населення та релокації бізнесу. Особливий імпульс отримав Львів та область. Протягом весни та літа 2022 року їхня частка вакансій становила близько 14-18% від загальнонаціонального. Після відносної стабілізації ситуації в економіці та успіхів української армії на фронті населення стало повертатися до місць постійного проживання, також став відроджуватися і бізнес. Географія вакансій стала поступово набувати тієї структури, яка була характерна для неї до повномасштабного вторгнення, з тією лише відмінністю, що західні області загалом збільшили свою частку у загальній структурі вакансій.

Вакансії у розрізі бізнес-напрямків

Зміни також торкнулися і бізнес-напрямів. Топ-3 бізнес-напрямки (роздрібна торгівля, виробництво та дистрибуція) протягом усієї війни є основними драйверами, що забезпечують зайнятість на ринку праці. Додаткові бізнес-напрями, такі як IT, HoReCa, медицина та фармацевтика, а також транспорт та логістика зʼявляються або зникають – залежно від стану економіки у період війни.

Станом на 14.02.2022 ринок мав свою звичну структуру, представлену на зображенні нижче. Крім трьох основних бізнес-напрямків, на ринку високу частку займали IT-кластер та HoReCa. З початком повномасштабного вторгнення на перші позиції вийшли IT та транспорт. IT-сектор став лідером суто технічно, оскільки на тлі скорочення вакансій у традиційних секторах вакансії в IT скорочувалися не так стрімко. Транспорт та логістика стали актуальними на той період, оскільки зростання вантажоперевезень у країні збільшилося багаторазово. Така структура ринку в розрізі бізнес-напрямків зберігалася аж до початку осені, доки ринок не стабілізувався. Як уже й згадувалося вище, з початку осені, на тлі відносної стабілізації економіки та успіхів української армії на фронті, бізнес-ритми стали повертатися у звичне русло, змінюючи разом із собою і структуру ринку праці.

Станом на 14.02.2023 ринок праці отримав нову структуру, властиву новим бізнес-реаліям. Крім трьох основних драйверів, значну частку стали займати транспорт та логістика, а також медицина та фармацевтика.

Чому так сталося? Транспорт та логістика стали і будуть актуальними на ринку праці як мінімум у найближчий рік – за рахунок зміни розташування виробничих центрів через війну та, як наслідок, переформатування ланцюгів поставок. Медицина і фармацевтика будуть також актуальними до тих пір, поки в країні триває війна.

Найпопулярніші професії та заробітні плати

Зміни бізнес-напрямків на тлі нових економічних реалій, виїзду працездатного населення, оптимізації бізнес-процесів, скорочення персоналу та інші фактори призвели до змін у попиті на фахівців. Основні зміни відбулися у попиті на робітничі спеціальності. Значно зріс попит на продавців, водіїв, провізорів, вантажників тощо. Які професії зараз найбільш затребувані та скільки платять фахівцям – дивіться нижче.

Якщо дивитися в цілому на ситуацію на ринку, то значних змін у заробітних платах не відбулося, не дивлячись на високий рівень інфляції в країні. У 2022-му інфляція склала 27%, при цьому заробітні плати зросли тільки на 12%, і то не скрізь. Згідно з опитуванням, проведеним нами наприкінці минулого року, лише 10% компаній проіндексували заробітні плати співробітників пропорційно до рівня інфляції. В основному це компанії з IT-сектору, агропромислового комплексу та експортно-орієнтованих виробництв. Інші ж компанії, згідно з опитуванням, змогли лише повернути зарплати персоналу на довоєнний рівень після низки скорочень на початку 2022 року. Ми прогнозуємо, що ситуація надалі зберігатиметься такою ж, або незначно погіршиться на тлі макроекономічної нестабільності, коли навіть значна компенсація інфляційної складової буде нівелювати коливання валютних курсів.

Дистанційна робота під час війни

Віддалена робота як явище стала актуальною і необхідною в період коронавірусу. Тоді перехід на дистанційку був для багатьох компаній вимушеним кроком. Вони таким чином могли хоча б якось зберегти робочі процеси, а працівники – не втратити роботу. Коли ковід почав відступати, частина компаній залишила для своїх співробітників віддалену роботу або гібридний формат, велика ж частина повернула співробітників повноцінно до офісів, а віддалена робота певною мірою стала вважатися бенефітом. Але з початком війни віддалена робота стала життєвою необхідністю. Ті компанії, у яких вона була налаштована, швидше адаптували свої бізнес-процес під нові реалії та уникли хаосу.

Кількість вакансій віддаленої роботи до війни була не дуже великою і становила не більше 5% від загальної кількості вакансій на ринку. Те, що віддалена робота стає все більш актуальною, свідчать цифри і частка кількості вакансій з можливістю віддаленої роботи в загальній структурі ринку. Станом на сьогодні кількість вакансій з віддаленою роботою залишається такою ж, як і було до війни, попри те, що ринок скоротився практично удвічі.

Топ-5 професій віддаленої роботи в Україні на robota.ua наразі має такий вигляд:

  • оператор кол-центру
  • веб-розробник
  • спеціаліст техпідтримки
  • інтернет-маркетолог
  • копірайтер

Зараз багато роботодавців позитивно ставляться до віддаленої та гібридної роботи, тому цілком можливо, що у майбутньому все більше професій можна буде опанувати віддалено.

Як вплине війна на ринок праці в майбутньому?

Ми вважаємо, що у найближчі пів року ринок праці не зазнає суттєвих змін. Це буде так само ринок роботодавця з конкуренцією 3-5 осіб на місце. Кількість вакансій може коливатися в рамках плюс-мінус 12-15% від рівня, що існує, структура бізнес-напрямків та професій залишиться незмінною. Заробітні плати будуть підвищуватися, але їхнє зростання буде вкрай повільним. На ринку так само збережеться невеликий дефіцит лінійних фахівців (продавці, касири, вантажники, комплектувальники, робочі виробництв тощо), а також зʼявиться попит на Digital-маркетологів (оскільки бізнес стає омніканальним), будівельників, логістів та розробників.

Читайте ще: Працюємо на Перемогу: цікаві висновки з онлайн-конференції «HR 365»