Маріанна Гринишин,
засновниця та керівниця рекрутингового агентства AboutHR

Робота в IT-сфері завжди виглядала привабливо в Україні: високі зарплати, красиві офіси, бонуси та плюшки — зі сторони це схоже на мрію. Після повномасштабного вторгнення перекваліфікуватися на айтівця захотіли ще більше людей, адже це одна з небагатьох сфер бізнесу, яка не надто постраждала під час воєнного стану.

Так, це стабільна і прибуткова робота, у якій можна заробляти по $5-6 тисяч на місяць. Але професія айтівця непроста, і шлях до неї тернистий. Ось 6 кроків, які треба зробити, щоб потрапити в IT майже з будь-якої іншої спеціальності. 

Крок 1. Підтягніть свою англійську

Майже усі ІТ-компанії в Україні працюють на західні ринки — саме завдяки цьому вони так добре тримаються навіть під час війни. Тому свій шлях в IT треба починати з англійської. Не обов’язково доводити її до Advanced, але хоча б Intermediate — це обов’язково. Потім вам допоможуть її покращити: у більшості IT-компаній є курси англійської, та й на практиці підтягувати мову значно легше.

Крок 2. Оберіть напрям

Щоб «увійти в IT» не обов’язково ставати програмістом. В IT-компаніях потрібні люди різних професій. Зокрема:

  • ІТ-рекрутер, або ж HR Manager.
  • Copywriter.
  • Business Analyst.
  • Marketing Manager/SMM-спеціаліст/Lead Generation тощо.
  • Sales Manager.

Якщо ви працюєте у схожих сферах і знаєте англійську, достатньо буде розібратися в особливостях роботи в IT, щоб спробувати зайти в галузь.

Інший шлях — перевчитися повністю і стати розробником або тестувальником (QA). Людей, які прийшли у програмування з інших професій, називають свічерами. На айтівців перевчаються з будь-яких професій: банкіри, бухгалтери, аудитори, і навіть медики та журналісти. Але перед тим, як занурюватися з головою, треба зрозуміти — чи це ваше. Тому — наступний крок:

Крок 3. Познайомтеся з галуззю

Один мій знайомий закрив свій невеличкий бізнес, мріяв потрапити в IT і пройшов двотижневі ознайомчі курси. Після них він зрозумів, що ця робота йому не подобається, і зі спокійною душею пішов відкривати новий бізнес.

Не поспішайте відразу купувати дороговартісні курси, спочатку сформуйте загальне уявлення про індустрію.

Наприклад, пройдіть безкоштовні курси на Prometheus — «Основи програмування», або «Вебпрограмування з Python та JavaScript». Пошукайте канали на YouTube, де розповідають про сферу IT, або почитайте сайт DOU — там айтівці обговорюють свою роботу. 

Крок 4. Оберіть технологію

Зрозуміли, що IT — це точно ваше? Чудово, тепер треба обрати, що саме ви будете вивчати. Спеціальностей та мов програмування — безліч, легко розгубитися.

Якщо цікавить саме роль розробника, вважається, що найпростіше увійти в ІТ, ставши фронтенд-розробником, оскільки фронтенд не вимагає глибоких математичних, статистичних знань.

Наприклад, JavaScript (Angular, React, Vue.js тощо).

Або ж можна стартувати із позиції QA, бо для цієї професії вимог значно менше. Але потрібно розуміти, що ці напрямки є зараз серед найбільш популярних, відповідно і конкуренція велика.

До прикладу, курс CS50 від Harvard University пропонує такий порядок вивчення основ в ІТ:

  1. Основи С.
  2. Arrays.
  3. Algorithms.
  4. Memory.
  5. Data Structures.
  6. Python (основи).
  7. SQL.
  8. Основи CSS, HTML, JavaScript.
  9. Flask.

Крок 5. Відкладіть всі інші завдання і вчіться

Наступний крок — обрати курс і навчитися програмувати (тестувати програми). Краще не суміщати це з основною роботою, бо розробка — не той фах, який можна опанувати «між іншим», приділяючи цьому кілька годин на день.

Найкращий варіант: назбирати заощаджень на пів року життя, звільнитися, і тільки тоді купувати курс, присвячуючи навчанню 24/7.

Просто не буде: до кінця хороших IT-курсів здебільшого дотягують не всі: з 40 людей до фінішу може дійти 10-15. Наприклад, один мій знайомий, який успішно перекваліфікувався з системного адміністратора на програміста, описував свій досвід так: «Все нормально, просто два роки не виходив з дому».

Курсів на ринку безліч, але важливо обрати якісні. Ось кілька лайфхаків:

  1. Знайдіть в соцмережах випускників курсу та проаналізуйте, де вони працюють. Можете навіть спитати у них про враження від курсу.
  2. Зверніть увагу на тривалість: за три тижні навчитися програмувати неможливо. Навчання, навіть на QA, має тривати не менше трьох місяців.
  3. Програма має значення: теорія без практики нічого не варта. Найкраще, коли по завершенню курсу у вас буде хоча б один тестовий проєкт, про який можна буде розказати майбутнім роботодавцям; практика без теорії — також дорога в нікуди, як молодому спеціалісту вам не вдасться пройти жодної співбесіди на джуніора без теоретичних знань.
  4. Уважно розберіться, хто вас вчитиме: викладачі повинні бути зі значним досвідом роботи в IT-компаніях, тоді вони навчать того, що справді знадобиться вам в роботі.
  5. Якщо у вас є друзі чи знайомі, які вже працюють в IT, спробуйте з ними порадитись, чи варто йти на певний курс: їм буде легше проаналізувати програму і зрозуміти, наскільки вона вдала.

Найкраще проходити курси, які існують на базі більшості провідних IT-компаній — вони бувають як платні, так і безкоштовні.

Найкращих студентів ці компанії беруть на роботу. Знайти такі курси дуже просто: загугліть топ-25 компаній-розробників, а далі відвідайте їхні сайти. Це компанії на кшталт Infopulse, SoftServe, Ciklum, Sigma Software, GlobalLogic, Luxoft тощо.

Крок 6. Шукайте першу роботу

Якщо ви проходили курси від конкретної IT-компанії, буде легше: зазвичай, найкращим студентам вони відразу пропонують роботу.

Інші курси можуть співпрацювати з компаніями як партнери — в такому разі вони також можуть вас порекомендувати першому роботодавцю.

В усіх інших випадках шлях один: розсилайте десятки (а то й сотні) резюме в компанії та очікуйте на відповідь. У резюме важливо не просто вказати, які курси ви пройшли, а й розповісти докладно, над чим ви працювали під час навчання, які проєкти створювали і які технології використовували.

Заради чого це все?

Не варто очікувати, що вам зі старту запропонують високу зарплату: заробіток джуна/трейні без досвіду роботи — $300-400 на місяць, в залежності від спеціалізації та знання англійської. Але розробник рівня junior вже через рік роботи в IT-компанії може претендувати за зарплату в $1 000-1 200, якщо добре себе проявить.

Втім якщо єдина ваша мотивація потрапити в IT — це гроші, навряд чи ви досягнете успіху. Це справді непроста робота, яка потребує уважності до деталей, концентрації та наполегливості. Але тому, хто візьметься за справу з цікавістю та завзяттям, галузь неодмінно віддячить хорошою зарплатою, цікавими проєктами і приємними умовами роботи.

Читайте ще: Розірвати замкнене коло. Що писати у резюме, коли немає досвіду