З початком дії воєнного стану багатьом нашим співвітчизникам довелося звільнитися, зокрема й через ведення активних бойових дій на територіях, де вони проживали та працювали. Не всі вони особисто могли прийти до роботодавця у день звільнення зі зрозумілих причин. Що говорить про це закон – як звільнитися співробітнику, якщо в населеному пункті відбуваються бойові дії? Чи можливо звільнитися дистанційно в період дії воєнного стану? Відповідають експерти.

 

Світлана Тетеря,
радниця EVERLEGAL

 

Наталія Муравська,
молодший юрист EVERLEGAL

Хто та за яких умов може звільнитися дистанційно у період війни?

Як визначено у Кодексі, у день звільнення співробітник має бути особисто присутній на роботі, адже як йдеться у ч. 1 ст. 47 Кодексу, працедавець повинен видати йому копію наказу про звільнення.

Проте через війну співробітники часто не можуть особисто подати заяву про звільнення та отримати наказ про звільнення.

У такому випадку працівники, що отримали статус внутрішньо переміщеної особи (далі – ВПО), можуть оформити звільнення дистанційно через центри зайнятості (про що детальніше розповімо нижче).

Якщо ж працівник не має статусу ВПО, то він разом з роботодавцем може обмінятися документами поштою, що допускається і не в час воєнного стану. Водночас такий спосіб обміну документами не завжди може працювати, зокрема у зонах бойових дій та на окупованих територіях, або дозволяє оперативно вирішити питання звільнення працівника.

Чи можливо оформити звільнення працівника дистанційно із застосуванням засобів електронної комунікації (електронної пошти, мобільних месенджерів)?

Кодекс у ч. 3 ст. 29 дає можливість ознайомити співробітників з наказами, повідомленнями, іншими документами працедавця щодо їхніх прав та обов’язків з використанням засобів електронного зв’язку, які визначені у ТД.

Однак цією можливістю зможуть скористатися не всі працедавці. Адже у багатьох випадках відсутні письмові ТД, оскільки оформлення співробітників на роботу зазвичай відбувається шляхом видачі роботодавцем наказу про прийняття на роботу. А якщо письмові трудові договори наявні, то у них не завжди визначені засоби електронного зв’язку обох сторін.

Вирішити проблему з правовим врегулюванням комунікації роботодавця і працівника засобами електронного зв’язку на період війни має прийняття ВРУ проєкту Закону, що має статися вже найближчим часом. Він передбачає внесення змін до Закону, згідно з якими, у період війни сторони ТД можуть домовлятися про альтернативні способи створення, пересилання і зберігання наказів (розпоряджень) працедавця, повідомлень та інших документів з питань трудових відносин та про будь-який інший доступний спосіб електронної комунікації між ними.

Водночас і до ухвалення зазначеного законопроєкту та набрання ним чинності працедавець може приймати від працівників заяви про звільнення та направляти працівникам копії наказів про їхнє звільнення, застосовуючи електронні комунікації, адже у трудовому законодавстві немає заборони на це. Однак для того, щоб уникнути у майбутньому можливих спорів щодо законності звільнення працівників у такий спосіб, усі документи, якими обмінюються сторони трудового договору засобами електронного зв’язку, радимо підписувати кваліфікованими електронними підписами сторін, які, згідно з нормами Закону, мають таку ж юридичну силу, як і власноручний підпис.

Як звільнитися співробітнику, якщо в населеному пункті відбуваються бойові дії?

Для співробітників, працедавці яких знаходяться у зоні бойових дій, у Законі передбачено спрощений порядок звільнення за власною ініціативою.

Такі працівники, за винятком тих, що примусово залучені до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану або залучені роботи на об’єктах критичної інфраструктури, мають право звільнитися без попередження про це за 2 тижні, самостійно визначивши бажану дату звільнення.

Саму заяву про звільнення працівники можуть направити роботодавцю способами, зазначеними вище.

Як подати заяву про звільнення через центр зайнятості?

Насамперед, відзначимо, що наразі звільнення через центри зайнятості доступне лише для ВПО та за низки певних умов, а саме у випадках, якщо звільнення відбувається:

  • на підставі п. 1 ч. 1 ст. 36 Кодексу (за угодою сторін) або ст. 38, 39 Кодексу (за ініціативою працівника);
  • з метою отримання статусу безробітного та отримання допомоги по безробіттю і соціальних послуг за загальнообов’язковим державним соцстрахуванням на випадок безробіття.

Для оформлення звільнення потрібно звернутись безпосередньо до ЦЗ за місцем перебування на обліку як ВПО із заявою на ім’я працедавця про припинення ТД за формою, затвердженою Наказом ДЦЗ і від 07.05.2022 р. № 45 (ця форма відсутня в мережі інтернет, з нею можна ознайомитися безпосередньо у ЦЗ).

Разом із заявою співробітнику потрібно підтвердити наявність статусу ВПО, надавши для цього довідку про взяття на облік ВПО.

Як звільнити працівника, який подав заяву через центр зайнятості?

Дата припинення ТД – день, наступний за днем подання такої заяви (ч. 4 ст. 7 Закону). Водночас у день припинення ТД ЦЗ має повідомити про це працедавця (будь-якими засобами зв’язку, зокрема, електронними), відповідні територіальні органи ПФУ та ДПС.

Наразі спеціальних та спрощених умов звільнення співробітників у такому форматі для роботодавця не передбачено, а тому у цьому випадку застосовуються загальні положення Кодексу, згідно з якими роботодавець повинен дотриматись такого алгоритму:

  • у день звільнення видати працівникові копію наказу (розпорядження) про звільнення працівника (ст. 47 Кодексу);
  • провести розрахунок із працівником у строки, вказані у ст. 116 Кодексу;
  • на вимогу працівника внести відповідні записи про звільнення до трудової книжки працівника.

Водночас з огляду на те, що копія наказу (розпорядження) про звільнення має видаватися працівникові особисто, рекомендуємо самим працівникам у заяві про звільнення зазначити прохання про направлення їм документів на адресу їхнього фактичного перебування.

Читайте ще: Чи може ВПО стати на облік у центр зайнятості?