Які права мають внутрішньо переміщені особи – чи можуть вони стати на облік у центр зайнятості за місцем тимчасового проживання та отримувати виплати? А на що розраховувати ВПО, які не мають повного пакету документів? На ці та інші запитання відповідає команда юридичної фірми EVERLEGAL.

Світлана Тетеря,

радниця ЮФ EVERLEGAL

Каріна Сагайдак,
помічниця юриста ЮФ EVERLEGAL

Чи можуть внутрішньо перемішені особи стати на облік у центр зайнятості?

Внутрішньо переміщені особи (далі – ВПО), як й інші громадяни, можуть ставати на облік у центр зайнятості як безробітні. Це прямо передбачено у ч. 1 ст. 7 Закону.

Зважаючи на приписи ст. 43 Закону, статус безробітного можуть отримати:

  • особи працездатного віку (до того, як їм призначать пенсію), які через відсутність роботи не мають заробітку або інших законних доходів, готові та здатні працювати;
  • особи з інвалідністю, які не досягли встановленого ст. 26 Закону пенсійного віку та отримують пенсію по інвалідності/соціальну допомогу;
  • особи до досягнення 16 років, які працювали і були звільнені у зв’язку зі змінами в компанії виробництва та праці, зокрема, якщо компанія припиняє діяльність, перепрофільовується, скорочує персонал.

Якщо такі громадяни набули статусу ВПО, вони можуть стати на облік у центр зайнятості за місцем свого фактичного місця проживання.

Статус безробітного можуть отримати такі громадяни, якщо особисто подадуть заяву про надання статусу безробітного. Зробити це можна також за допомогою засобів електронної ідентифікації (ч. 3 ст. 43 Закону).

Як ВПО стати на облік у центр зайнятості?

Щоб стати на облік у центрі зайнятості ВПО потрібно подати разом із заявою про надання статусу безробітного за формою:

  • паспорт/інший документ, що підтверджує особу та громадянство України (посвідку на постійне проживання або посвідчення біженця або особи, яка потребує додаткового захисту або якій надано тимчасовий захист);
  • довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків;
  • трудову книжку (цивільно-правовий договір чи інший документ, який підтверджує припинення останнього виду зайнятості особи). Особи, які втратили трудову книжку, пред’являють її дублікат чи довідку архівної установи про прийняття та звільнення з роботи;
  • заяву на ім’я працедавця про припинення трудових відносин на підставі п. 1 ч. 1 ст. 36 або ст. 38, 39 Кодексу, якщо особа перебуває у трудових відносинах, а також докази того, що така заява направлена працедавцю поштою (за можливості). Наступного дня після подачі такої заяви до ЦЗ, особа вважатиметься такою, що припинила трудові відносини, про що ЦЗ повідомить працедавця, а також відповідні територіальні органи ПФУ та ДПС, а вони внесуть інформацію у відповідні держреєстри;
  • документ про освіту або його дублікат;
  • військово-обліковий документ, якщо громадянин звільнився зі строкової військової служби.

Під час війни ВПО можуть отримати статус безробітного навіть якщо в них немає необхідних документів. Однак, до того моменту, поки ЦЗ отримає необхідні документи та відомості про періоди роботи, зарплату, страховий стаж таких осіб з державних реєстрів, їм призначається мінімальна допомога по безробіттю.

Для ВПО статус безробітного надають одразу з першого дня реєстрації в ЦЗ.

Розмір та тривалість виплати допомоги по безробіттю ВПО

Тривалість виплати допомоги по безробіттю не повинна перевищувати 360 к. д. протягом 2-х р., однак для ВПО, які не надали усіх необхідних документів при постановці на облік у ЦЗ, вона не може перевищувати 180 к. д.

Щодо стосується розміру виплати, то тут все досить індивідуально, оскільки він залежить від страхового стажу та розміру зарплати, яку отримувала ВПО до того, як стала на облік.

Розмір допомоги визначається у відсотках до середньої зарплати громадянина, визначеної відповідно до Порядку, та залежить від страхового стажу особи. Але її розмір не має бути менший мінімального розміру допомоги по безробіттю:

  • до 2 р. – 50%;
  • від 2 до 6 р. – 55%;
  • від 6 до 10 р. – 60%;
  • понад 10 р. – 70%.

Також допомога виплачується залежно від тривалості безробіття у відсотках до розміру, визначеного у залежності від розміру страхового стажу:

  • перші 90 к. д. – 100%;
  • протягом наступних 90 к. д. – 80%;
  • надалі – 70%.

Тому розмір такої допомоги прораховуватиметься індивідуально у кожному випадку, однак її розмір має межі: максимальний розмір допомоги може становити 9 750 грн, а мінімальний розмір для застрахованих осіб – 1 800 грн, для незастрахованих осіб або із страховим стажем менше 6 місяців – 650 грн.

Також у контексті отримання допомоги по безробіттю ВПО варто пам’ятати, що її надання припиняється у разі перебування за кордоном понад 30 к. д.

Законодавчі нововведення

Водночас, слід відзначити, що 21.06.2022 року Уряд прийняв Постанову № 716, якою передбачено, що особи, які офіційно зареєстровані як безробітні, зокрема і ВПО, можуть бути залучені до виконання суспільно корисних робіт.

Зауважуємо, це не означає те, що усіх осіб, які зареєстровані як безробітні, будуть залучати до виконання суспільно корисних робіт, оскільки місцеві органи влади прийматимуть рішення про організацію таких робіт лише за їх потреби. Крім того, у першу чергу до них залучатимуть осіб, яких понад 30 днів із постановки на облік як безробітних не було працевлаштовано. Робитиметься це для того, щоб припинити негативну практику, коли особи отримують від держави допомогу по безробіттю та відмовляються від працевлаштування. Водночас особам, які будуть залучені до виконання суспільно корисних робіт, виплачуватиметься мінімальна заробітна плата у розмірі 6 500 грн.